Democracy - en to it translation catalogue (570 entries)

en: 
    Miro can't find your primary video directory.  This may be because it's located on an external drive that is currently disconnected.
    
    If you continue, the video directory will be reset to a location on this drive (this will cause you to lose some details about the videos on the external drive).  You can also quit, connect the drive, and relaunch Miro.
it: 
    Miro non può trovare la directory primaria dei video. Questo può accadere perché è situata su un drive esterno che è attualmente disconnesso.
    
    Se continui, la directory del video sarà resettata ad uno spazio  su questo drive (questo causerà la perdita di alcuni dettagli dei video sul drive esterno). Puoi inoltre uscire da Miro, connettere il drive, e riavviare nuovamente Miro.

en:  - Invalid URL
it:  - URL non valido

en:  limit upstream to
it:  limita upstream a

en: "%s" is not a valid URL
it: "%s" non è un URL valido

en: $label$
it: $etichetta$

en: $longAppName can find all the videos on your computer to help you organize your collection.
it: $longAppName può trovare tutti i video nel tuo computer per aiutarti ad organizzare la tua collezione.

en: $longAppName regularly checks channels for new videos and downloads in the background.  Leaving it running means you'll have new videos when you're ready to watch.
it: $longAppName controlla periodicamente i canali alla ricerca di nuovi video e li scarica in background. Lascialo in esecuzione per avere sempre nuovi video da vedere.

en: $longAppName version $appVersion ($appRevision); copyright (c) 2005-2007 $publisher.  $longAppName and the $longAppName logo are trademarks of $publisher.
it: $longAppName versione $appVersion ($appRevision); copyright (c) 2005-2007 $publisher. $longAppName e i  loghi $longAppName sono marchi registrati di $publisher.

en: $shortAppName - Add Channel
it: $shortAppName - Aggiungi Canale

en: $shortAppName - Add Miro Guide
it: $shortAppName - Aggiungi la Guida di Miro

en: $shortAppName - Download Video
it: $shortAppName - Scarica Video

en: $shortAppName First Time Setup
it: Configurazione iniziale di $shortAppName

en: $title$
it: $titolo$

en: %d Available Items
it: %d oggetti disponibli

en: %d Downloaded Items
it: %d Oggetti Scaricati

en: %d Downloading Items
it: %d oggetti in download

en: %d day
it: %d giorni

en: %d days
it: %d giorni

en: %d hours
it: %d ore

en: %d minutes
it: %d minuti

en: %d months
it: %d mesi

en: %d video found | %d videos found
it[0]: %d video trovato
it[1]: %d video trovati

en: %dGB
it: %dGb

en: %s MB required to store this video
it: %s MB sono necessari per salvare questo video

en: %s Version Alert
it: Segnala versione %s

en: %s Version Check
it: Controllo Versione %s

en: %s closed connection
it: %s connessione chiusa

en: %s database save failed
it: %s salvataggio database fallito

en: %s database save succeeded
it: %s il database è stato salvato con successo

en: %s is invalid.  You must enter a non-negative number.
it: %s non è valido. Devi immettere un numero non negativo.

en: %s is up to date.
it: %s è aggiornato

en: %s remaining
it: %s rimanenti

en: %s was unable to save its database: Disk Full.
    We suggest deleting files from the full disk or simply deleting some movies from your collection.
    Recent changes may be lost.
it: %s non è permesso di salvare il suo database: il disco è pieno
    Suggeriamo di eliminare i file dal disco pieno o più semplicemente di eliminare qualche video dalla tua collezione.
    I cambiamenti recenti possono essere stati persi.

en: (Changes won't go into effect until you restart Miro)
it: (I cambiamenti non saranno presi in considerazione solo dopo aver riavviato Miro)

en: (WARNING: Changes won't go into effect until you restart $longAppName.)
it: (ATTENZIONE: le modifiche non avranno effetto finchè $longAppName non sarà riavviato)

en: (You must restart Miro for this change to take effect)
it: (Devi riavviare Miro perchè questa modifica abbia effetto)

en: (You must restart Miro for this change to take effect)
it: (Devi riavviare Miro affinché le modifiche abbiano effetto)

en: (movies directory path goes here)
it: (il percorso per la cartella dei video va qui)

en: (parsed %d files - found %d videos)
it: (elaborati %d file - trovati %d video)

en: -00:00:00
it: -00.00.00

en: 00:00:00
it: 00.00.00

en: 1 day
it: 1 giorno

en: 1 day
    3 days
    6 days
    10 days
    1 month
    Never
it: 1 giorno
    3 giorni
    6 giorni
    10 giorni
    1 mese
    Mai

en: 1 month
it: 1 mese

en: 10 days
it: 10 giorni

en: 3 days
it: 3 giorni

en: 3 hours
it: 3 ore

en: 6 days
it: 6 giorni

en: <b>Searching for Videos</b>
it: <b>Cercando i Video</b>

en: <b>Would you like Miro to look for video files on your computer?</b>
it: <b>Desideri che Miro cerchi file video sul tuo computer?</b>

en: <b>Would you like to run Miro when your computer starts up?</b>
it: <b>Ti piacerebbe che Miro si apra automaticamente all'avvio del tuo computer?</b>

en: <b>You're done!</b>
    
    Setup is complete -- now you can find some channels and start watching.
    
    <b>Don't Wait:</b> Miro is different than watching webpage videos -- publishers can offer big, high quality videos.  So don't sit around waiting for videos: start some downloads and check back later.
    
    <b>Leave it On:</b> Miro regularly checks channels for new videos and downloads in the background.  Leaving it running means you'll have new videos when you're ready to watch.
    
    <b>Don't Worry About Disk Space:</b> Like a TiVo, Miro features an 'expiration' system that helps clean out older videos to make room for new videos.  You can always keep a video permanently by clicking 'save' and you can set a channel's settings to save videos automatically.
    
    <b>Go Big:</b> The button to the right of the play button shows videos fullscreen.
    
    <b>Find Videos:</b> The Miro Guide has hundreds of internet TV channels, all of them are free.  Just click 'ADD' to watch a channel.
it: <b>Fatto!</b>
    Il Setup è completato -- ora puoi trovare dei canali e cominciare a vedere video.
    <b>Non aspettare:</b> Miro non è guardare video in una pagina web -- chi pubblica può offrire video grandi e di alta qualità. Quindi non restare lì seduto aspettando dei video: inizia qualche download e controlla la barra più tardi.
    <b>Lascialo così:</b> Miro regolarmente controlla i canali per nuovi video e scarica in sottofondo. Lasciarlo funzionare significa che tu avrai nuovi video quando sarai pronto a guardare.
    <b>Non preoccuparti dello spazio su disco:</b> Come un TiVo, una caratteristica di Miro è che l' "expiration", sistema che aiuta a pulire (eliminare automaticamente) i video vecchi per fare spazio ai nuovi. Puoi sempre tenere un video in modo permanente cliccando "salva" e puoi scegliere che un canale salvi automaticamente i suoi video.
    <b>Vai alla grande:</b> Il pulsante alla destra del pulsante "lancia" mostra il video a schermo pieno.
    <b>Trova i Video:</b> La Guida di Miro ha centinaia di canali TV internet, sono tutti gratuiti. E' sufficente cliccare "AGGIUNGI" per vedere un canale.

en: <font face="Lucida Grande" size="-1">Our bug-tracker's at <a href="$bugTrackerURL">$bugTrackerURL</a>. Just tell us what you were doing, paste in the log message from the box above, and answer a few questions, and we'll get right to work.</font>
it: <font face="Lucida Grande" size="-1">Il nostro sistema per la segnalazione di problemi si trova all'indirizzo <a href="$bugTrackerURL">$bugTrackerURL</a>. È sufficiente scrivere cosa stavate facendo, incollare il messaggio di log dal riquadro soprastante e rispondere a qualche domanda per permetterci di lavorare alla soluzione.</font>

en: A new version of %s is available for download.
it: Una nuova versione di %s è disponiblie per il download

en: A new version of %s is available. Would you like to download it now?
it: Una nuova versione di %s è disponibile. Vuoi scaricarla ora?

en: A search channel contains items that match a search term.
it: Un canale di ricerca contiente gli elementi che corrispondono ad un termine di ricerca.

en: About $longAppName
it: Informazioni su $longAppName

en: About Miro
it: Informazioni su Miro

en: Actually, if you have a minute, would you be willing to submit a crash report to our bug-tracking system? At a minimum, what we'd need is description of what you were doing at the time -- as precise as possible -- plus the artfully-phrased nonsense in the box below:
it: Se avete un minuto, potete per favore inviare un rapporto sull'errore al nostro sistema per la segnalazione dei problemi? Come minimo abbiamo bisogno della descrizione più precisa possibile di cosa stavate facendo al momento dell'errore, più la frase nel riquadro sottostante:

en: Add
it: aggiungi

en: Add Channel
it: Aggiungi Canale

en: Add Channel _Guide...
it: Aggiungi _Guida Canale

en: Add Channel...
it: Aggiungi canale...

en: Add Folder...
it: Aggiungi Cartella...

en: Add Guide...
it: Aggiungi Guida...

en: Add Into New Folder
it: Aggiungi nella nuova cartella

en: Add _Channel
it: Aggiungi _Canale

en: Add to new playlist
it: Aggiungi ad una nuova playlist

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Adding %d channels to a new folder
it: Aggiungendo i canali %d ad una nuova cartella

en: An error occured while trying to save %s.  Please check that the file has not been deleted and try again.
it: È accaduto un errore mentre si tentava di salvare %s. Verificare che il file non sia stato cancellato e riprovare.

en: An unknown error has occurred %s.
it: Si è verificato un errore sconosciuto %s.

en: Are you sure you want to quit?
it: Sei sicuro di voler uscire?

en: Are you sure you want to remove %s
it: Sei sicuro di voler rimuovere %s

en: Are you sure you want to remove %s?
it: Rimuovere veramente %s?

en: Are you sure you want to remove %s?  Any downloads in progress will be canceled.
it: Sei sicuro di voler rimuovere %s? Gli scaricamenti in corso saranno annullati.

en: Are you sure you want to remove the guide %s?
it: Sei sicuro di voler rimuovere la guida %s?

en: Are you sure you want to remove these %s channels?
it: Rimuvere veramente i canali %s?

en: Are you sure you want to remove these %s channels?  Any downloads in progress will be canceled.
it: Sei sicuro di voler rimuovere questi %s canali? Gli scaricamenti in corso saranno annullati.

en: Are you sure you want to remove these %s playlists
it: Sei sicuro di voler rimuovere queste %s playlist

en: Are you sure you want to stop watching %s?
it: Sei sicuro di voler cancellare l'iscrizione a %s ?

en: Are you sure you want to stop watching these %s directories?
it: Sei certo di non voler fermare di vedere queste %s directory ?

en: Authorization failed
it: Autorizzazione fallita

en: Automatically run $longAppName when I login.
it: Avvia automaticamente $longAppName quando eseguo il login.

en: Back
it: Indietro

en: Bad Chunk size: %s
it: Errore dimensione del pezzo: %s

en: Bad Header Line: %s
it: Errore Header alla Linea: %s

en: Bad Status Code: %s
it: Errore di stato, codice: %s

en: Bad Status Line: %s
it: Errore di stato alla riga: %s

en: Bad content-type
it: Contenuto di tipo non valido.

en: BitTorrent
it: BItTorrent

en: BitTorrent failed to startup
it: BitTorrent non è riuscito ad avviarsi

en: BitTorrent failure
it: Errore BitTorrent

en: BitTorrent ports:
it: Porte Bit Torrent:

en: Box
it: Riquadro

en: Bring All to Front
it: Porta tutto in primo piano

en: Browse
it: Sfoglia

en: But we'll try our best to grab the files. It may take extra time to list the videos, and descriptions may look funny.
it: Ma faremo del nostro meglio per recuperare i file. È possibile che serva più tempo per elencare i video e le descrizioni potrebbero sembrare strane.

en: But we'll try our best to grab the files. It may take extra time to list the videos, and descriptions may look funny.  Please contact the publishers of $url and ask if they can supply a feed in a format that will work with $shortAppName.
    
    Do you want to try to load this channel anyway?
it: Ma proveremo a fare il nostro meglio per tirar giù i files. Potrebbe volerci un pò di tempo extra per elencare i video, e le descrizioni potrebbero sembrare buffe. Sei pregato di contattare chi ha pubblicato $url e chiedere se può fornire un feed in un formato che funzioni con $shortAppName.
    Vuoi provare a caricare questo canale comunque?

en: By default, videos _expire after
it: Di norma i video _scadono dopo

en: By default, videos expire after
it: Di norma, i video scadono dopo

en: By default, videos expire after:
it: Di deafault i video vengono cancellati dopo:

en: C_hannel:
it: Canale

en: C_hannels
it: _Canali

en: C_reate Channel
it: Crea Canale

en: Can't connect
it: Impossibile connettersi

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Download
it: Annulla scaricamento

en: Cancel Search
it: Cancella Ricerca

en: Change
it: Cambia

en: Change...
it: Modifica

en: Channel
it: Canale

en: Channel is not compatible with $shortAppName!
it: Il canale non è compatibile con $shortAppName!

en: Channel requires authentication
it: Il canale richiede l'autenticazione

en: Channel:
it: Canale:

en: Channels
it: Canali

en: Check Channels for _new content
it: Controlla i Canali per i _nuovi contenuti

en: Check _Version
it: Verifica _Versione

en: Check channels for new content
it: Controlla i canali per trovare i nuovi contenuti

en: Check channels for new content:
it: Controlla canali per nuovi contenuti

en: Check for New Version
it: Verifica se esiste una nuova versione

en: Clear Menu
it: Svuota menu

en: Close Window
it: Chiudi la finestra

en: Close to Tray
it: Minimizza nella Tray

en: Close to tray so that downloads can continue.
it: Riduci nella tray bar in modo che i download correnti possano continuare.

en: Close to tray?
it: Minimizzare nella tray?

en: Connection Error: %s
it: Errore di Connessione: %s

en: Connection closed
it: Connessione terminata

en: Connection to %s timed out
it: Connessione a %s scaduta

en: Copy
it: Copia

en: Copy Channel URL
it: Copia l'indirizzo (URL) del canale

en: Copy Channel _Link
it: Copia _Link al Canale

en: Copy URL to clipboard
it: Copia la URL nella cipboard

en: Copy Video URL
it: Copia l'indirizzo (URL) del video

en: Copy Video _URL
it: Copia _URL del Video

en: Copy log to clipboard
it: Copia registro negli appunti

en: Corrupt Torrent
it: Torrent corrotto

en: Could not download the $shortAppName channel file: $url.
it: Potrebbe non essere possibile scaricare il file $shortAppName di canale: $url.

en: Could not write to %s
it: Impossibile scrivere su %s

en: Couldn't load the feed at %s (%s).
it: Imposooibile caricare il feed %s (%s).

en: Create
it: Crea

en: Create %d channels?
it: Creare %d canali?

en: Create Channel
it: Crea canale

en: Create Channel Folder
it: Crea cartella del canale

en: Create Playlist
it: Crea playlist

en: Create Playlist Folder
it: Crea cartella playlist

en: Cu_t
it: _Taglia

en: Custom Channels
it: Canali personalizzati

en: Cut
it: Taglia

en: Database too new
it: Database troppo nuovo

en: Delete
it: Elimina

en: Delete File
it: Elimina file

en: Delete Files
it: Elimina file

en: Delete Videos
it: Elimina i video

en: Describe what you were doing that caused this error
it: Descrivi cosa hai fatto che ha causato l'errore

en: Disk Space
it: Spazio su disco

en: Disk _Space
it: _Spazio del disco

en: Don't Migrate
it: Non migrare

en: Don't Worry About Disk Space:
it: Non ti preoccupare circa sullo spazio del disco:

en: Don't start a download _if it leaves less than
it: Non avviare un download _se lascia meno di

en: Don't start a download if it leaves less than
it: Non avviare lo scaricamento se lascia meno di

en: Donate
it: Sostieni

en: Down Rate:
it: Tasso Down:

en: Down Total
it: Giù totale

en: Down Total:
it: Down totale:

en: Download
it: Scaricamento

en: Download Anyway
it: Scarica comunque

en: Download Completed
it: Download completo

en: Download Details
it: Dettagli scaricamento

en: Download Error
it: Errore di Scaricamento

en: Download Failed
it: Download fallito

en: Download Video...
it: Scarica Video...

en: Download already exists
it: Il download esiste già

en: Download at _most
it: Scarica al _massimo

en: Download at most
it: Scarica non più di

en: Download of video '%s' has failed.
it: Il download del video '%s' è fallito

en: Download of video '%s' is finished.
it: Il download del video '%s' è completato

en: Downloading
it: Downnload in corso

en: Downloads
it: File Scaricati

en: E_xport Channels (OPML)...
it: E_sporta i canali (OPML)...

en: Edit
it: Modifica

en: Enter a name for the new channel folder
it: Immetti il nome della nuova cartella del canale

en: Enter a name for the new playlist
it: Immetti un nuome per la nuova playlist

en: Enter a name for the new playlist folder
it: Immetti un nome della nuova cartella playlist

en: Enter a new name for the channel %s
it: Inserisci un nuovo nome per il canale %s

en: Enter a new name for the channel folder %s
it: Immetti un nuovo nome per la cartella del canale %s

en: Enter a new name for the playlist %s
it: Immetti un nuovo nome per la playlist %s

en: Enter a new name for the playlist folder %s
it: Immetti un nuovo nome per la cartella playlist %s

en: Enter the URL of the Miro Guide to add
it: Inserisci la URL della Guida a Miro

en: Enter the URL of the channel to add
it: Immetti l'URL del canale da aggiungere

en: Enter the URL of the channel you would like to subscribe to.
it: Inserisci l' URL del canale a cui vuoi iscriverti

en: Enter the URL of the video to download
it: Immetti l'URL del video da scaricare

en: Error
it: Errore

en: Error Bombing Item
it: Errore durante il Bombing dell'elemento

en: Error Changing Movies Directory
it: Errore nel cambiamento della Directory dei Film

en: Error Opening Website
it: Errore nell'apertura del sito web

en: Error Recommending Item
it: Errore durante la raccomandazione dell'elemento

en: Error Saving Video
it: Errore nel salvare il video

en: Error importing modules:
    %s
it: Errore durante l' importazione dei moduli:
    %s

en: Error loading feed
it: Errore caricamento feed

en: Error:
it: Errore:

en: Error: %s
it: Errore: %s

en: Every 30 minutes
it: Ogni 30 minuti

en: Every 30 minutes
    Every hour
    Manually
it: Ogni 30 minuti
    Ogni ora
    Manualmente

en: Every hour
it: Ogni ora

en: Example Playlist
it: Playlist di esempio

en: Expires in %s
it: Scade in %s

en: Export Channels (OPML)...
it: Esporta Canali (OPML)...

en: Export OPML File
it: Esporta File OPML

en: File Download
it: Scaricamento di un file

en: File link:
it: Link al file:

en: File not found
it: FIle non trovato

en: File type:
it: Tipo file:

en: Filename:
it: Nome file :

en: Find Videos:
it: Trova i Video

en: Flash URL Scraping Error
it: Errore URL Flash

en: Folder
it: Cartella

en: Folder Location
it: Percorso cartella

en: Folder location
it: Percorso cartella

en: Folders
it: Cartelle

en: Full Screen
it: Schermo intero

en: FullScreen Controls
it: Controlli schermo intero

en: GB free.
it: GB liberi.

en: G_B free
it: G_B liberi

en: General
it: Importazioni generali

en: Go
it: Vai

en: Go Big:
it: Vai alla Grande:

en: Got 404 status code
it: Ottenuto codice 404 di stato

en: HTTP error
it: errore HTTP

en: Help
it: Aiuto

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide Miro
it: Nascondi Miro

en: Hide Others
it: Nascondi altri

en: Hide Window
it: Nascondi finestra

en: Ignore
it: Ignora

en: Import Channels (OPML)...
it: Importa Canali (OPML)...

en: Import OPML File
it: Importa File OPML

en: In This:
it: In Questo:

en: In this:
it: In questo:

en: Include entire program database including all video and channel metadata with crash report
it: Includi l'intero database del programma includendo i metadati di tutti i video e i canali nel report del crash

en: Internal Error
it: Errore interno

en: Internal Error: Not ready to send
it: Errore interno: Non pronto a inviare

en: Invalid Torrent
it: Torrent non valido

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: Invalid Value
it: Valore non valido

en: It has already been downloaded.
it: È stato già scaricato

en: It is downloading now.
it: In download adesso.

en: Item Details
it: Dettagli elemento

en: Item1
it: oggetto1

en: KB/s when my computer is active.
it: KB/s quando il mio computer è attivo.

en: Keep
it: Mantieni

en: Keep Videos
it: Mantieni i video

en: Launch Miro
it: Avvia Miro

en: Leave it On:
it: Lascialo così:

en: Library
it: Libreria:

en: Like a TiVo, $longAppName features an 'expiration' system that helps clean out older videos to make room for new videos.  You can always keep a video permanently by clicking 'save' and you can set a channel's settings to save videos automatically.
it: Allo stesso modo di TiVo, $longAppName attua un sistema di scadenza per cui i vecchi video vengono eliminati in modo da liberare spazio a quelli nuovi. Puoi sempre decidere di conservare un video selezionando 'salva' e puoi configurare i parametri di un canale in modo che i suoi video vengano conservati automaticamente.

en: Loading window
it: Caricamento finestra

en: Local Files
it: File locali

en: Main Window
it: Finestra principale

en: MainMenu
it: Menu principale

en: Manually
it: Manualmente

en: Mark as Unwatched
it: Marca come non visto

en: Maximum:
it: Massimo

en: Migrate
it: Migra

en: Migrate existing movies?
it: Migro i video esistenti?

en: Minimize
it: Riduci a icona

en: Minimum:
it: Minimo:

en: Miro Guide
it: Guida di Miro

en: Miro Help
it: Aiuto di Miro

en: Miro can find all the videos on your computer to help you organize your collection.
it: Miro può trovare tutti i video sul tuo computer per aiutarti ad organizzare la tua collezione.

en: Miro has encountered an internal error. You can help us track down this problem and fix it by submitting an error report.
it: Miro è incappato in un errore interno. Ci puoi aiutare a tracciare e risolvere il problema, inviando un report dell'errore.

en: Miro is not able to download a file at this URL:
    
    URL: %s
it: Miro non riesce a scaricare il file a questo URL:
    
    URL: %s

en: Miro is still uploading your crash report. If you quit now the upload will be canceled.  Quit Anyway?
it: Miro stà ancora caricando il resonto del crash. Se esci ora l'upload sarà annullato. Uscire lo stesso?

en: Miro will begin downloading it now.
it: Miro inizierà a scaricarlo ora.

en: Misfortune! $longAppName fell prey to some sort of internal confusion or wrong-headedness $when. We apologize and suggest that you exit and restart $shortAppName. That'll teach it, and it'll also reduce your chance of losing your preferences or channel subscriptions.
it: Che sfortuna! $longAppName è caduto in preda a qualche tipo di confusione interna  o convinzione errata $when. Ci scusiamo e suggeriamo di riavviare $shortAppName. Questo ridurrà la possibilità di perdere le tue preferenze e le sottoscrizioni ai canali.

en: Movies Directory
it: Cartella dei fil

en: NOTE: You are already subscribed to %d of these channels.  These channels will stay where they currently are.
it: NOTA: Hai già sottoscritto a %d di questi canali. Questi canali rimarranno dove sono attualmente.

en: Never
it: Mai

en: New
it: Nuovo

en: New Channel Folder...
it: Nuova cartella canali...

en: New Channel _Guide...
it: Nuova _Guida canali

en: New Playlist Fol_der
it: Nuova Cartella Playlist

en: New Playlist Folder...
it: Nuova cartella playlist

en: New Playlist...
it: Nuova playlist

en: New Searc_h Channel...
it: Nuova Ric_erca Canale...

en: New Search Channel
it: Nuova ricerca canali

en: New Search Channel...
it: Nuova ricerca canale

en: New _Folder...
it: Nuova _Cartella...

en: New _Playlist
it: Nuova _Playlist

en: Next
it: Prossimo

en: Next Video
it: Prossimo video

en: Not Now
it: Non ora

en: Not enough disk space
it: Spazio su disco insufficiente

en: Now you can explore the Channel Guide
    and start watching.  A few tips to get started:
it: Ora puoi esplorare la Guida dei Canali
    e iniziare a guardare. Alcuni suggerimenti per cominciare:

en: OPML Files
it: I file OPML

en: OPML Import failed
it: Fallito l'importazione di OPML

en: OPML Import summary
it: Riepilogo dell'importazione OPML

en: One or more of these items is a folder.  When you remove or delete a folder, any items inside that folder will also be removed or deleted.
it: Uno o più di uno di questi elementi è una cartella. Quandi rimuovi o cancelli una cartella, gli elementi al suo interno vengono cancellati o rimossi.

en: One or more of these videos was not downloaded from a channel.  Would you like to delete these items or just remove their entries from the Library?
it: Uno o più di uno di questi video non sono stati scaricati da un canale. Vuoi eliminare questi elementi o vuoi solamente rimuovere le loro voci dalla Libreria?

en: Only search my Movies folder.
it: Cerca solo nella mia cartella Filmati

en: Open Recent
it: Apri recenti

en: Open up the bug tracker
it: Apri il bug tracker

en: Open...
it: Apri...

en: Options
it: Opzioni

en: Options...
it: Opzioni...

en: OtherViews
it: Altre viste

en: P_layback
it: T_rasmetti

en: Paste
it: Incolla

en: Pause All Downloads ($numDownloading)
it: Metti in pausa tutti i Download ($numDownloading)

en: Pause Download
it: Sospendi il download

en: Pause Video
it: Pausa

en: Paused
it: In pausa

en: Pipeline request never started
it: Pipeline richiesta mai iniziata

en: Play
it: Riproduci

en: Play Just This Video
it: Lancia solo questo Video

en: Play Unwatched ($numUnwatched)
it: Lancia i non visti ($numUnwatched)

en: Play Video
it: Riproduci video

en: Play _videos one after another
it: Riproduci _video uno dopo l'altro

en: Play one video, then stop.
it: Riproduci un video, quindi fermati.

en: Play videos one after another.
it: Visualizza un video dopo l'altro

en: Playback
it: Riproduzione

en: Playing File
it: Riproduci File

en: Playlists
it: Scaletta

en: Please contact the publishers of
it: Per favore, contatta chi ha pubblicato

en: Please enter the URL of the channel you'd like to add.
it: Inserisci l'URL del canale che vuoi aggiungere.

en: Please enter the username and password given to you by this channel's publisher.
it: Per piacere immetti nome utente e password che ti sono state assegnati dall'editore del canale.

en: Please help us fix it. Copy and paste all the
    information into our bug tracker and tell us what you were doing when the
    problem occurred.
it: Per piacere aiutaci a correggerlo. Copia e incolla tutte le
    informazioni nel nostro bug tracker e spiega cosa stavi facendo quando
    hai riscontrato il problema.

en: Preferences
it: Preferenze

en: Previous Video
it: Video precedente

en: Question
it: Domanda

en: Quit
it: Esci

en: Quit Miro
it: Chiudi Miro

en: Quit Miro completely.
it: Esci completamente da Miro.

en: REVEAL LOCAL FILE
it: RIVELA FILE LOCALE

en: REVEAL LOCAL FOLDER
it: RIVELA CARTELLA LOCALE

en: Re_name Channel Folder...
it: Ri_nomina la cartella dei canali

en: Re_name Channel...
it: Ri_nomina Canale...

en: Re_name Miro Guide...
it: Ri_nomina la Guida di Miro...

en: Re_name Playlist
it: Ri_nomina Playlist

en: Re_name Playlist Folder...
it: Ri_nomina cartella Playlist

en: Re_name Playlist...
it: Ri_nomina playlist...

en: Re_name Video
it: Ri_nomina Video

en: Re_name...
it: Ri_nomina...

en: Release Notes:
it: Note di realizzazione:

en: Remember video position.
it: Ricorda posizione del video

en: Remember where I stopped watching a video and continue playing from that point.
it: Ricordati a che punto ho smesso di guardare un video e continua la riproduzione da quel punto.

en: Remove
it: _Rimuovi

en: Remove %s
it: Rimuovi %s

en: Remove %s channels
it: Rimuovi %s canali

en: Remove Entry
it: Rimuovi elemento

en: Remove From Playlist
it: Rimuovi dalla Playlist

en: Remove From the Library
it: Rimuovi dalla Libreria

en: Remove...
it: Rimuovi...

en: Removing %s
it: Rimozione %s

en: Removing %s items
it: Rimozione di %s

en: Rename Channel
it: Rinomina canale

en: Rename Channel Folder
it: Rinomina la cartella del canale

en: Rename Playlist
it: Rinomina playlist

en: Rename Playlist Folder
it: Rinomina cartella playlist

en: Rename...
it: Rinomina...

en: Report a _Bug
it: Riporta un Errore (_B)

en: Report a bug
it: Segnala un bug

en: Reset Search
it: Azzera ricerca

en: Restart Upload
it: Riprendi il download

en: Restrict to all my personal files.
it: Applica soltanto ai miei file personali.

en: Restrict to my full _home folder
it: Restringi alla mia cartella piena _home

en: Resume All Downloads ($numPaused)
it: Riprendi tutti i Downloads ($numPaused)

en: Revert Title to Default
it: Ripristina il Titolo al valore di default

en: Run Miro at startup
it: Avvia Miro all'avvio del computer

en: SSL connection error
it: Errore di connessione SSL

en: S_top after each video
it: S_top dopo ogni video

en: S_tore downloaded videos in this folder:
it: C_onserva i video scaricato in questa cartella:

en: Save Video As...
it: Salva video come...

en: Save Video _As...
it: Salva video_come...

en: Save Videos _As...
it: Salva i Video _Come...

en: Save downloaded videos in this folder:
it: Salva i video scaricati in questa cartella:

en: Search
it: Ricerca

en: Search Engine
it: Motore di ricerca

en: Search Engine:
it: Motore di ricerca:

en: Search For:
it: Ricerca:

en: Search _Engine:
it: Motore di ricerca (_E):

en: Search _custom folder:
it: Cerca in cartella personalizzata (_c):

en: Search custom folder:
it: Cerca cartella personalizzata:

en: Search for:
it: Cerca:

en: Search my entire Home folder.
it: Cerca in tutta la directory Home

en: Search this folder:
it: Cerca questa cartella

en: Search!
it: Cerca!

en: Searching for Videos
it: In cerca di video

en: Select
it: Seleziona

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select Movies Directory
it: Seleziona Directory per i video

en: Select _All
it: Seleziona Tutto

en: Select a Directory to store %s downloads in.
it: Selezona una cartella per memorizzare al suo interno %s download.

en: Select a Directory to view in the Library.
it: Seleziona una cartella per vedere la Libreria.

en: Select custom search directory
it: Seleziona la directory della ricerca personalizzata:

en: Send This Channel to a Friend
it: Invia questo canale a un amico

en: Services
it: Servizi

en: Settings
it: Impostazioni

en: Show
it: Mostra

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Show Window
it: Mostra finestra

en: Show as Channel
it: Mostra come canale

en: Show as a Channel
it: Mostra come un Canale

en: Skip _Back
it: Salta _Indietro

en: Skip _Forward
it: Salta Avanti

en: Skipped %d feed already present. | Skipped %d feeds already present.
it[0]: Saltato &d feed già presente.
it[1]: Saltati %d feed già presenti.

en: Spacebar
it: Barra spaziatrice

en: Starting up
it: Avvio

en: Stop Video
it: Ferma il video

en: Stop after each video.
it: Ferma dopo ogni video.

en: Stop watching %s
it: Ferma la visione di %s

en: Stop watching %s directories
it: Ferma il vedere  %s directory

en: Store downloaded videos in this folder:
it: Memorizza i file scaricati in questa cartella:

en: Submit Crash Report
it: Invia un rapporto di crash

en: Subscribe to Channel
it: Sottoscrivi al canale

en: Subscribing to multiple channels
it: Sottoscrivi a più canali

en: Subscription error
it: Errore di iscrizione

en: Successfully imported %d feed. | Successfully imported %d feeds.
it[0]: Importato %d feed con successo.
it[1]: Importati %d feed con successo.

en: That URL is already an external download.
it: Quell'URL è già un download esterno.

en: The $shortAppName Channel Guide has hundreds of internet TV channels; all of them are free.  Just click 'ADD' to watch a channel.
it: La Guida del Canale $shortAppName  ha centinaia di canali TV internet; sono tutti liberi. Basta cliccare "ADD" per guardare un canale.

en: The Miro Player can find all the videos on your computer to help you organize your collection.
    
    
    Would you like Miro to look for video files on your computer?
it: Il player Mro può trovare tutti i file video nel tuo computer in modo da aiutarti ad organizzare la tua collezzione.
    
    
    Vuoi che Miro ricerchi i file viedo ne tuo computer?

en: The address you entered is not a valid URL.
    Please double check and try again.
it: L'indirizzo che hai immesso non è un URL valido.
    Per favore controlla e prova ancora.

en: The button to the right of the play button shows videos fullscreen.
it: Sul bottone alla destra del bottoni "Riproduci" mostra tutti i video a tutto schermo.

en: The database has been successfully saved. It is now safe to quit without losing any data.
it: Il database è stato salvato con successo. Ora è possibile uscire senza perdere alcun dato.

en: The fall of $shortAppName??
it: L'arresto di $shortAppName??

en: The next few screens will help you set up $longAppName so that it works best for you.
it: Le prossime schermate ti aiuteranno a configurare $longAppName in modo che funzioni al meglio.

en: The next few screens will help you set up Miro so that it works best for you.  Here's the first question.
it: Le prossime poche schermate ti aiuteranno a configurare Miro in modo che lavori al meglio. Ecco la prima dmanda.

en: The next few screens will help you set up the Miro Player so that it works best for you. Here's the first question.
it: Le prossime schermate ti aiuteranno a configurare Miro Player in modo che lavori al meglio. Ecco la prima domanda.

en: The selected OPML file appears to be invalid. Import was interrupted.
it: Il file OPML selezionato sembra essere non valido. L'importazione è stata interrotta.

en: The torrent file %s appears to be corrupt and cannot be opened. [OK]
it: Il file torrent %s sembra essere danneggiato e non può essere aperto. [OK]

en: The torrent file at %s was not valid
it: Il file torrent %s non è valido

en: The torrent file for this item was deleted
it: Il torrent per questo video è stato eliminato

en: Then, please restart $longAppName (or you may keep getting related errors). Sorry for the inconvenience. $longAppName is still in beta, but with your help we're fixing problems fast!
it: Allora, per piacere riavvia $longAppName (o tieni traccia degli errori relativi). Scusa per l'inconveniente. $longAppName è ancora in beta, ma con il tuo aiuto risolveremo i problemi velocemente!

en: There was an error opening %s.  Please try again in a few seconds
it: Si è verificato un errore nell'apertura di %s. Per favora riprova tra qualche secondo

en: This $shortAppName channel file has an invalid format: $url. Please notify the publisher of this file.
it: Questo file $shortAppName canale ha un formato non valido: $url. Per Piacere notifica chi ha pubblicato questo file.

en: This $shortAppName channel file has the wrong content type: $url. Please notify the publisher of this file.
it: Questo file $shortAppName di canale ha il tipo di contenuto errato: $url. Per piacere notifica a chi ha pubblicato questo file.

en: This file at %s does not appear to be audio, video, or an RSS feed.
it: Il file situato a %s non sembra essere né audio, né video né feed RSS.

en: This item is a folder.  When you remove a folder, any items inside that folder will be deleted.
it: Questo elemento è una cartella. Quando rimuovi una cartella qualsiasi elemento presente in essa verrà cancllato

en: To a_void slowdowns, limit upstream to
it: Per e_vitare rallentamenti, limita l'upstream a

en: To avoid internet slowdowns:
it: Per evitare rallentamenti della linea internet

en: To avoid slowdowns, limit upstream bandwith when my computer is active.
it: Per evitare rallentamenti, limita la banda in uscita quando il mio computer è attivo.

en: To run %s you need the most recent version of Quicktime, which is a free update.
it: Per eseguire %s devi avere la versione più recente di Quicktime

en: Torrent Details
it: Dettagli Torrent

en: Torrent Details <i>stopped</i>
it: I Dettagli Torrent <i>ferma</i>

en: Torrent file deleted
it: File torrent eliminato

en: Total Down:
it: Down totale:

en: URL
it: Indirizzo URL

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown Error code
it: Errore sconosciuto del codice

en: Unknown Runtime Error
it: Errore di runtime sconosciuto

en: Unsupported version of Quicktime
it: Versione di Quicktime non supportata

en: Up Rate:
it: Tasso Up:

en: Up Total
it: Su totale

en: Up Total:
it: Up totale:

en: Update All Channels
it: Aggiorna tutti i canali

en: Update Available
it: Aggiornamento disponibile

en: Update Channel
it: Aggiorna canale

en: Update Channel Now
it: Aggiorna canali ora

en: Update Channels Now
it: Aggiorna i Canali ora

en: Update _All Channels
it: Aggiorna _Tutti i Canali

en: Upstream limit (KB/s)
it: Limite di banda in uscita (KB/s)

en: Use BitTorrent ports between
it: Usa porte BitTorrent tra

en: Username and password required
it: Necessari nome utente e password

en: Username:
it: Nome utente:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Video Directory Missing
it: La directory del video non è stata trovata

en: Video Search
it: Ricerca video

en: VideoWindow
it: Finestra video

en: View this Directory in the Library
it: Vedi questa cartella nella Libreria

en: Volume _Down
it: Abbassa Volume

en: Volume _Up
it: Alza Volume

en: WARNING: This setting will not go into effect until you restart $longAppName.
it: ATTENZIONE: questa impostazione sarà attiva al prossimo riavvio di $longAppName.

en: WEB PAGE
it: PAGINA WEB

en: Warn me when I attempt to quit with downloads in progress
it: Avvisami quando cerco di uscire mentre sono in corso dei download

en: Warn me when I attempt to quit with downloads in progress.
it: Avvisami quando cerco di uscire con dei download in corso.

en: Watch for new videos in these folders and include them in my Library.
it: Controlla queste cartelle e includi i nuovi video nella mia Libreria.

en: Watch for new videos in these folders and include them in the Library:
it: Cerca video nuovi in queste cartelle e aggiungile alla Libreria:

en: We recommend that you allow Miro to launch when your computer starts up.  This way, videos that haven't finished downloading can finish and new videos on your channels will be ready when you want to watch.
it: Vi raccomandiamo di far lanciare Miro all'avvio del vostro computer. In questo modo, i video che non hanno finito di scaricarsi possono finire e i nuovi video sui tuoi canali saranno pronti quando sarai pronto a guardare.

en: We recommend that you allow the Miro Player to launch when your computer starts up. This way, videos that haven't finished downloading can finish and new videos on your channels will be ready when you want to watch.
    
    
    Would you like to run Miro when your computer starts up?
it: Raccomandiamo di permettere a Miro Player di essere lanciato al momento dell'avvio del computer. In questo modo, i video che non sono ancora completati potranno essere scaricati completamente e nuovi video saranno pronti nei tuoi canali quando vorrai guardarli.

en: We recommend that you have $longAppName launch when your computer starts up.  This way, videos in progress can finish downloading and new videos can be downloaded in the background, ready when you want to watch.
it: Raccomandiamo di eseguire $longAppName all'avvio del computer. In questo modo potrà essere ultimato il download di eventuali video in coda e nuovi video potranno essere scaricati in background in modo che siano disponibli quando vorrai guardarli.

en: Web page:
it: Pagina Web:

en: Welcome to Internet TV!
it: Benvenuto sulla Internet TV!

en: Welcome to Internet TV.  There's a lot you can do with Miro: automatically download videos from your favorite channels, watch new videos one after the other, download torrents, recommend videos to friends, and lots more.
it: Benvenuto nella TV Internet. Puoi fare molte cose con Miro: scaricare automaticamente video dal tuo canale preferito, guardare nuovi video uno dopo l'altro, scaricare torrents, segnalare video agli amici, e molto altro.

en: Welcome to Internet TV. There's a lot you can do with the Miro Player: automatically download videos from your favorite channels, watch new videos one after the other, download torrents, recommend videos to friends, and lots more.
it: Benvenuto nella Internet TV. C'e' molto che puoi fare con Miro Player: scaricare automaticamente video dai tuoi canai preferiti, vedere nuovi video uno dopo l'altro, scaricare torrent, consigliare video ai tuoi amici e molto altro.

en: What would you like to do with the videos in these channels that you've downloaded?
it: Cosa vuoi fare con i video che hai scaricato da questi canali?

en: What would you like to do with the videos in this channel that you've downloaded?
it: Cosa vuoi fare con i video che hai scaricato da questo canale?

en: When I click the red close button:
it: Quando seleziono il bottone rosso di chiusura:

en: When you click the red close button, would you like Miro to close to the system tray or quit?  You can change this setting later in the Options.
it: Quando premi il bottone rosso di chiusura vorresti minimizzare Miro nella tray di sistema o chiuderlo? Puoi modificare questa impostazione più tardi nel menu Opzioni.

en: Will retry in %s
it: Nuovo tentativo fra %s

en: Window
it: Finestra

en: Would you like $longAppName to look for video files on your computer?
it: Vuoi che $longAppName ricerchi file video nel tuo computer?

en: Would you like to delete this file or just remove its entry from the Library?
it: Vuoi eliminare questo file o rimuoverlo appena dalla Libreria?

en: Would you like to delete this folder and all of its videos or just remove its entry from the Library?
it: Vuoi cancellare questa cartella e tutti i suoi video o vuoi solamente rimuovere i suoi elementi dalla Libreria?

en: Would you like to keep the feed?
it: Vuoi tenere il feed?

en: Would you like to run $shortAppName on startup?
it: Vuoi eseguire $shortAppName all'avvio del computer?

en: Yes
it: Sì

en: You are running a version of $longAppName with a custom set of channels.
it: Stai eseguendo una versione di $longAppName con un insieme personalizzato di canali.

en: You don't have permission to write to the directory you selected.  Miro will continue to use the old videos directory.
it: Non hai il permesso di scrivere nella directory che hai selezionato. Miro continuerà a usare la vecchia directory dei video.

en: You found a bug in $longAppName!
it: Hai trovato un bug su $longAppName!

en: You have %d download still in progress.  Quit Anyway? | You have %d downloads still in progress.  Quit Anyway?
it[0]: Hai ancora %d download in corso. Vuoi uscire lo stesso?
it[1]: Hai ancora %d download in corso. Vuoi uscire lo stesso?

en: You have a database that was saved with a newer version of $shortAppName. You must download the latest version of $shortAppName and run that.
it: Hai un database che è stato salvato con una nuova versione di $shortAppName. Devi scaricare l'ultima versione di $shortAppName e lanciarla.

en: You're done!
it: Hai finito!

en: You've selected a new folder to download movies to.  Should $shortAppName migrate your existing downloads there?(Currently dowloading movies will not be moved until they finish)
it: Hai selezionato una nuova cartella per scaricare i film. $shortAppName deve spostare i download correnti in questa nuova cartella?(Attualmente i film in download non saranno spostati finchè non saranno terminati)

en: You've selected a new folder to download movies to.  Should %s migrate your existing downloads there?  (Currently dowloading movies will not be moved until they finish).
it: Hai selezionato una nuova cartella dove scaricare i video. Vuoi spostare %s qui ? (I file attualmente in download verranno spostati al termine)

en: You've selected a new folder to download movies to.  Should Miro migrate your existing downloads there?  (Currently dowloading movies will not be moved until they finish.)
it: Hai selezionato una nuova cartella dove scaricare i film. Miro deve spostare i tuoi download esistenti nella nuova cartella? (Attualmente i file in donwload non vengono spostati finchè non ne è completato il download).

en: _About
it: Riguardo (_A)

en: _Add Folder
it: _Aggiungi Cartella

en: _Automatically run Miro when I log in
it: _Avvia Miro automaticamente quando eseguo il log in

en: _Bit Torrent uses ports between
it: _Bit Torrent usa le porte tra

en: _Channels
it: _Canali

en: _Copy
it: _Copia

en: _Delete
it: _Rimuovi

en: _Donate
it: _Dona

en: _Download Video
it: _Scarica un video

en: _Folders
it: _Cartelle

en: _Fullscreen
it: _Schermo intero

en: _General
it: _Generale

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Import Channels (OPML)...
it: _Importa Canali (OPML)...

en: _KB/s when my computer is active
it: _KB/s quando il computer è attivo

en: _Next Video
it: _Prossimo Video

en: _Open
it: Apri(_O)

en: _Options...
it: _Opzioni...

en: _Paste
it: _Incolla

en: _Play
it: Lancia

en: _Playback
it: _Riproduzione

en: _Previous Video
it: Video _Precedente

en: _Quit
it: _Esci

en: _Remove Channel Folder...
it: _Rimuovi Cartella Dei Canali...

en: _Remove Channel Folders...
it: _Rimuovi Cartelle Canale...

en: _Remove Channel...
it: _Elimina canali...

en: _Remove Channels...
it: _Rimuovi canali

en: _Remove Miro Guide...
it: _Rimuovi la Miro Guide

en: _Remove Miro Guides...
it: _Rimuovi del Guide di Miro...

en: _Remove Playlist
it: _Rimuovi Playlist

en: _Remove Playlist Folder
it: _Rimuovi cartella della Playlist

en: _Remove Playlist Folder...
it: _Rimuovi cartella delle Playlist

en: _Remove Playlist Folders
it: _Rimuovi le cartelle della Playlist

en: _Remove Playlist Folders...
it: _Rimuovi cartella delle playlist...

en: _Remove Playlist...
it: _Cancella Playlist...

en: _Remove Playlists
it: _Rimuovi le Playlist

en: _Remove Playlists...
it: _Cancella le Playlist...

en: _Remove Video
it: _Rimuovi Video

en: _Remove Video...
it: _Cancella Video...

en: _Remove Videos
it: _Rimuovi i Video

en: _Remove Videos...
it: Cancella i Video...

en: _Remove...
it: _Rimuovi

en: _Resume playback of videos from the point where they were stopped
it: Riprendi la riproduzione dei video dal punto in cui era stata interrotta

en: _Search
it: Cerca(_S)

en: _Search For:
it: Cerca (_S):

en: _Send this channel to a friend
it: _Invia questo canale ad un amico

en: _Stop
it: Ferma

en: _Update Channel...
it: _Aggiorna Canale...

en: _Update Channels...
it: _Aggiorna Canali...

en: _Warn me when I attempt to quit with downloads in progress
it: _Avvertimento quando io tento di uscire con il download in progresso

en: _Watch for new videos in these folders and include them in the Library
it: _Controlla la presenza di nuovi video in queste cartelle ed includili nella Libreria

en: _and
it: _e

en: activity
it: attività

en: and
it: e

en: and ask if they can supply a feed in a format that will work with $shortAppName.
it: e chiedi se possono fornire un feed in un formato supportato da $shortAppName.

en: direct link to file
it: link diretto al file

en: every 30 minutes
it: ogni 30 minuti

en: every hour
it: ogni ora

en: manually
it: manualmente

en: never
it: mai

en: onStartup called twice
it: onStartup è stata chiamata due volte

en: starting up
it: Avvio in corso

en: starting up...
it: iniziando...

en: videos at once
it: video alla volta

en: videos at once.
it: video ad esecuzione
